
31.5.09
Järvalaste stiilne rattaseltskond

otselülitus singapuri
püüdes postituste taset endiselt kõrgena hoida, siis jätkame otse singapurist, kuhu ma hetkel asjade soodsa käigu tõttu sattunud olen. täpsemalt saad lugeda siit.
vaatasin esimesel õhtul ringi ka selle pilguga, et kuidas siinmaal ratturi elu kah on. tuleb välja, et on ja ei ole ka. jama on sellega, et erinevaid stupid ruule, põhiliselt selle kohta, mida teha ei tohi, on palju. näiteks ei tohi rattaga tunnelis sõita, trahv 1000 kohalikku taala, so ca 8500 eestlast. võrdlusena olgu öeldud, et trahv eesti rahvusväärteo, valesti parkimise, eest on 150 taala.

rattueid aga on. kuigi maal, kus automaks on 190% uue auto hinnast võiks neid rohkemgi olla. vähest huvi võib aga ilmselt põhjendada sellega, et siinne kliima ei soosi rattaga sõitmist (oled sa proovinud trenni saunas teha?) ja teiseks on ühistransport odav ja toimiv. ka takso, eriti arvestades seda et siinne elatustase on ameerika omast kõrgem. vahemaad on väikesed, nii saab paljudesse kohtadesse ka jalgsi.

asjaajamiseks kasutatavad rattad on suht uued ja enamasti maastikuvõimelised. sellist vanarauahunnikut nagu amsterdamis või kopenhaagenis siin näha pole. see võib olla seotud ka kuritegevusega või õigemini siis pigem selle puudumisega.
õhtul korraldati ka mingit tuuri linna peal selliselt, et toodi autoga üks kastitäis jalgrattaid ja teine kast inimesi ja siis panedi ühed teiste otsa ja lasti koos linna peale tuuritama. niipalju kui ma aru sain, siis sõitis see 100 hiinlast lihtsalt sihitult ringi ja tekitas liikluses segadust.


ja lõpetuseks, eestis on rattateed küll käänulised ja kitsad, kohati selge alguse ja lõputa, aga ka meil on veel võimalik areneda:)

30.5.09
Jalgratta sõidurada Pärnu mnt.
Teine asi on muidugi see, et seal rattarajal sõites ei aksepteerita sind eriti. Olgu siis tegu auto või bussidega. Natuke paranes olukord, kui rohelise helkurvestiga vändata. Samas eeskirja järgi ei tohiks seal ju ka kõnniteel sõita, kuna jalgratta jaoks on märgitud rada olemas sõiduteel....
28.5.09
Rattaga teatrisse?! Aga otseloomulikult!
http://www.tartupostimees.ee/?id=125015
Hästi positiivne märk, kas pole :)
Tundub, et muutunud olud ja muutuvad väärtused panevad ka ettevõtjaid vaatama alternatiivsete suundade ja lahenduste poole. Rattakultuuri arengule loob see igati soodsa pinnase :)
Parim blogistaja oli roadrunner
Võttes arvesse blogimise aktiivsust, atraktiivsust ja teiste autoritega suhtlust, otsustas rattarikaste blogitiim, et esimene auhind läheb roadrunneri nime kandvale blogistajale, kes järeltulevatele põlvedele (või istmikele) väga head eeskuju näitas ja lati kõrgele seadis.
Tema postituste heas tasemes võite ise veenduda siin:
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/esimene-emotsioon.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/bermuuda-kolmnurk.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/praanikut-ka.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/vaikest-viisi-soltuvus.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/lohnamenuu.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/raejokk.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/jareltulevatele-polvedele.html
jne jne jne.

Roadrunner saab oma panuse eest auhinnaks rattakompuutri CatEye Velo 8.
Palju õnne, roadrunner! Loodetavasti jätkad oma linnaratturikarjääri ja annad ka meile jätkuvalt enda tehtust ja nähtust teada. Sest ainult tõelised rattablogisõltlased osalevad suve lõpus peaauhinna loosimises. Auhinna kättesaamise korraldamiseks võtame Sinuga otse ühendust.
27.5.09
Ootamatu jalgrattur
Siin ei ole juttu ainult autost, kes ei oota, et nurga tagant kihutab nina alt läbi rattur vaid üldisemalt.
Oma rattarikaste nädalate jooksul käisin korra kesklinnas restoranis ning korra hotellis konverentsil. Varasematest kogemustest mäletan kui raske on leida Tallinnas kohta, kuhu ratas parkida. Seega helistasin ette,
Restoranis vastati minu küsimuse peale uskumatu häälega:
„Jalgratas?!“
Selle järgnes veidi mõminaid ning lõpuks soovitus, et no eks selle saab kuskile tagahoovi jätta.
Kohale jõudes leidsin tagahoovist kaks restorani töötajat suitsupausil. Nood tegid väga imestunud näod pähe nähes minu jalgratast. Ja hoiatasid üle, et restoran kindlasti ei vastuta kui ratas nende tagahoovist ära varastatakse.
Paar tundi hiljem oli ratas ilusti alles, kuigi veidi niiske.
Nädal hiljem helistasin sama päringuga hotelli. Ka seal oli esimeseks reaktsiooniks imestus. Siis neiu palus hetke oodata, kuni ta asja uurib. Minut hiljem vastas rõõmsalt, et neil on parklas taga selle jaoks isegi spets koht olemas. Sai ka tema töökoha kohta targemaks.
Parkimiskoht oli super, seal oli isegi katus peal!
Asi ei ole ainult rattateedel laiutavates jalakäijates ega autodes, kes saavad jalgratturit nähes üllatuse osaliseks. Peen söögikoht ei oota, et piduriietes külaline saabub jalgrattal. Sinnamaani, kus ametnik sõidab portfelli ja ülikonnaga tööle jalgrattaga on meil veel pikk tee.
Jalgrattur on lihtsalt suur üllatus.
Kuidas populariseerida jalgrattakultuuri kui enamik inimesi leiavad, et inimene kes eelistab oma liiklusvahendiks ratast ei sobi linnapilti?
Andke mulle kella

Elion sai rattarikkaks!
Kuid õnneks ei pidanud rattad pikaks ajaks kurvalt nurka seisma jääma, sest juba järgmise päeva hommikul said nad uued omanikud. Seekord läks kogu 50-lenksune rattavägi Elioni, seega Kesklinn ja Kristiine - hoidke alt!
Üsna pea peaksid esimesed elionlased hakkama ka meie keskkonnas figureerima ja oma kogemustest põnevaid uudisnuppe postitama.
Jääme ootele :)
Rataste üleandmine Elionis, 26.05.
24.5.09
Lõbusad kolm nädalat
Kuid sellest jäi veel väheseks, umbes nädal hiljem läksin enne tööle minekut poest läbi. Kui tagasi jõudsin, siis avastasin, et tagumine kumm on täiesti tühi ning edasine tee tööle kujunes nõnda, et hoitsin tagumist ratast terve tee üleval. Õnneks oli see 5 minuti tee. Hiljem selgus, et kogu jama juhtus tänu ühele väikesele klaasikillule. Aga see-eest oli kummi parandamine jällegi huvitav kogemus.
Olen tähele pannud ka seda, et inimesed, eriti vanatädid, kipuvad just siis ette ronima kui ma möödasõitu tahan teha...
„Rattarikkaks„ oli üks igavesti vahva ettevõtmine, mis kahjuks möödus väga kiiresti. Meeldejäävamad hetked olid sõidud Tallinna teedel, kus kohati auk augu otsas kinni. Kuid jalgratta teed on meil üsna head, võiks ainult rohkem olla. Loodan, et meil õnnestub ikkagi võimalikult palju inimesi panna mõistma, et jalgratas on suurepärane liiklusvahend, millega jõuab kohati lausa kiiremini soovitud sihtpunkti. Hooligem üksteisest ja loodusest!
23.5.09
Väga muhe video rattaga töölesõidu päevast
Kuidas rohelised rattarahvale häbi tegid
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/110_112/article.php?id=23516233
http://www.tallinnapostimees.ee/?id=122778
1. Algatuse nimeks oli pandud "Kuidas jalgrattaga ellu jääda". Osalenud kinnitasid kaamera ees, et ega ei olegi võimalik ellu jääda. Ei ole just jalgratturile julgustav sõnum, ei kutsu rohkem inimesi rattaga liiklema? Ning Mardiste oskas nime selgituseks öelda vaid, et jalgrattaga sõitmine on tervislik ja säästab keskkonda...
2. Rattaseltskond rikkus kõikvõimalikke liikluseeskirju, seda ka kaamera ees ja olukorras, kus see ei olnud sugugi vajalik. Häbi-häbi-häbi...
3. Kuigi rohelised on viimasel ajal pidanud maha võitlusi selle nimel, et ratturid saaksid jalakäijate teel sõita, oli seekord sõnum segane - osad kinnitasid, et see on vajalik, teised jällegi et jalakäijad ja ratturid peaksid olema eraldi teedel, räägiti ka jalakäijate ehmatamisest ja nendega kokkupõrkamisest.
Mida siis rohelised ikkagi saavutada soovisid selle žestiga, see jäi kuidagi segaseks...
Tundub, et rohelised tegid klassikalise vea - läksid välja selle peale, et saada feimi, ilma et oleksid oma eesmärgi ja sõnumid varem läbi mõelnud. Tulemuseks on see, et uudis näitas rattureid hoopis halvas valguses ja andis sellega üha enam arenevale rattakultuurile tagasilöögi. Kurb :(
22.5.09
Soome politsei ei võta rattavargusi tõsiselt
http://tiiauspaikka.blogspot.com/2009/05/mida-teha-kui-sul-varastatakse-ratas.html
Paneb mõtlema... Kuidas käituksid / käituvad sellistel puhkudel meie ametivõimud?
järeltulevatele põlvedele
foto: amsterdam, mai 2008
Rattaga töölesõit tekitas elevust
Veenduge ise:
http://priitsalumae.blogspot.com/2009/05/kuidas-ma-reede-hommikul-keha-tegin.html
http://blog.lelov.pri.ee/2009/05/22/rattaga-toole-2/
http://estcc.wordpress.com/2009/05/22/rattaga-toole/
http://elsapesa.blogspot.com/2009/05/rattaga-toole.html
Muhe :)
Järgmisel reedel jälle, eks nii!
Eelmisele omaltpoolt lisaks :)


Tavaline vaatepilt selline

Natuke uhkem seltskond kasutas selliseid rattaid. Ees kastis on laste jaoks turvavöödega istumiskohad, ning samuti koht, kuhu poest tulles oma koti ostudega saab panna.

Kui ilm vihmale kiskus, siis osad rattamudelid lubasid ostudele ja lastele ees korvis aknaga katuse peale tõmmata.
Tore oli vaadata, kuidas jalgratas oli seal täiesti aksepteeritav liiklusvahend igale inimesele. Oli see koolilaps, ülikonna ja lipusga tegelane, või pensionäär. Ning mis peamine - liikluses autod arvestasid jalgratasega, kui võrdväärsetega. Usun, et on ka hullemaid kohti, kuid meie pealinnas ei julgeks Amsterdamis nähtud rattamanöövreid ette võtta. Lihtsalt ei oska eriti vene ruletist lugu pidada :)
Lugupidamisega,
Rattarikas nr.47
21.5.09
rattariik

20.5.09
Obama päästab Ameerika jalgratastega :)
Reedeti rohkem rattureid!
Algatus kirjutab oma üleskutses:
"Kõikide ühissõitude algusaeg Tallinnas kl 8.15. Kõikide marsruutide lõppkoht on Tallinnas Vabaduse väljakul Jaani kiriku juures.
Ühineda võib seltskonnaga ka poolel teel ja eralduda enne lõpp-punkti.
Töölesõidud algavad järgmistest punktidest:
- Pärnu mnt (Järve Selveri parklast 123 tankla juurest )
- Pelgulinn (Pelgulinna Selveri juurest parklast)
- Mustamäe (Sõpruse ja Tammsaare ristil, tankla juurest)
- Õismäe/Rocca al Mare (Saku Suurhalli juurest)
- Lasnamäe (Lauluväljaku tagant, üleval väravate juurest)
- Pirita ( Vaba Aja keskuse juurest)"
19.5.09
raejokk

Tallinna võim ja Eesti Post ühinevad Euroopa liiklusohutuse hartaga
Tallinna linnavalitsus liitub Euroopa liiklusohutuse hartaga European Road Safety Charter (ERSC).
Abilinnapea Jaanus Mutli sõnul väljendab Tallinn Euroopa liiklusohutuse hartaga liitumisel tahet ja soovi tegeleda senisest efektiivsemalt teeliiklusest tulenevate liiklusohutusküsimustega. «Hartaga liitumine on eeskuju ülesnäitamine teistele Eestimaa omavalitsustele ja organisatsioonidele ning positiivseks sõnumiks kogu Euroopale,» rõhutas Mutli.
Hartaga liitub ka Eesti Post, mille eesmärgiks on leida lahendusi liiklusohutuse igapäevastele probleemidele.
«Eesti Post on alati olnud aktiivne liiklusohutuse propageerija. Heaks näiteks selles valdkonnas on traditsiooniks saanud Eesti Posti rattaretked. Kuna postiettevõtte töötajad liiguvad nii autode kui jalgratastega, on soov selle ettevõtmisega juhtida tähelepanu jalgratturit ähvardavatele ohtudele ning näidata, mida igaüks saab ise teha ohtude vältimiseks. Ühtlasi propageerime selle üritusega jalgrattaga liiklemist, tervislikke eluviise ja pöörame tähelepanu keskkonna saastamise vähendamisele,» teatas Eesti Posti kommunikatsioonijuht Inge Suder.
Euroopa liiklusohutuse harta on Euroopa Komisjoni üleskutse pöörata suuremat tähelepanu liiklusohutusalastele tegevustele ja liiklejate teadlikkuse tõstmisele. Hartaga hea tahte väljendus, millega ettevõtted, asutused ja huvigrupid võtavad kohustuse teha oma pädevuse ja vastutusala piires kõik endast olenev liiklusõnnetuste vältimiseks ja hukkunute arvu vähendamiseks liikluses.
Euroopa liiklusohutuse harta avaüritus toimus Dublinis 2004. aasta aprillis, kus esimesed asutused ja ettevõtted said üles näidata oma head tahet hartaga liitumisel. Tänaseks on hartaga liitunud organisatsioone üle Euroopa 1200. Eestist on harta allkirjastanud Tartu linnavalitsus, Eesti Punane Rist, Autoettevõtete Liit ja noorte organisatsioon Fims Alliance.

Rattad Kopenhaagenis, "Euroopa rattakultuuripealinnas"
Foto: bioneer.ee
Tagasi sadulas
Esimene ehmatus oli pidur. Sõrmed harjumusest tõmblesid ja otsisid pidurit, enne kui tuli pähe proovida jalaga taha perutamist tekkis kergelt ohtlik olukord. Õnneks suutis ohvrikandidaat eest ära hüpata. Vedas!
Mu esimene algratas oli samasuguse piduriga, sain selle kui olin vast 7 või 8. Umbes aastaga vahetati see välja vastupidavama ratta vastu. Rohkem ma jalgpidurit kasutanud vast ei olegi. Oleks ma aasta hiljem oma esimese ratta saanud siis värske nr. 7 oleks kohe esimese hooga kolaki saanud ligadi-logadiks.
Edasi lõunale. Kodus on rattaga lausa rõõm söögipausil käia. Loomulikult ma tahtsin ka korvi katsetada. Seega hüppasin kiirelt poest läbi ja andsin alla kiusatusele igasugu ilusaid värvilisis puu- ja juurvilju osta.
Halb idee.
Vankritega emad saavad ehk veel normaalset hakkama aga rattaga on see paras katsumus. Teemaks äärekivid. Kõnniteelt alla on veel mõeldav aga üles sõites… Tomatid on nagu žonglööripallid ja siis. Katastroof tomatipüreekattega asfaldis.
Üldiselt annab see kodu-töö marsruut soovida oma teedläbivate aukudega. Tee lõpuni ehitamiseks tundub materjali puudu jäävat. Nii iga natukese aja tagant on 20 sentimeetrit „teetust“. Muidugi praeguseks olen õppinud, millal tuleb teiselpool teed sõitma hakata, et vältida juurviljapüreed ülekäigurajal.
Õhtul töölt lahkudes ilmnes järgmine mure. Kuhu panna läpakakott. Korvi ta hästi ei mahu, pakiraamile ei julge panna. Natukene nokitsemist rihma kallal ja sõidame. Linnaratta puhul on selg sirgu ja kott püsib seljas.
Järgmine test: kui palju on võimalik rattale laadida ja sellega veel ka sõita. Pakiraamile 8 rulli WC-paberit ja 4 rulli majapidamispaberit, korvitäis süüa ja seljas veel kott. Sealt ka esimene sinikas. Nii ratast kitsastest parkimistingimustest välja maadelda ei ole lihtne.
Muidugi kõige selle kõrval on suurim raskus ratta sisse toimetamine. Paljude ustega kodu ei ole jalgrattasõbralik. Siinmail ei julge ka lukus ratast koduõuele jätta, huvitav mis oleks jalgrattagaraažide äripotentsiaal?
Teie,
Helen
18.5.09
lõhnamenüü
1) järveküla, karge kevadhommik, domineerib värskelt niidetud kastene muru. naabri koer haugub (vist sõbralikult) minu pihta:

2) peetri-tallinn, võimust võtab heitgaas ja co2. tolm. koera- ja linnulaul asendub mootorimüraga.

3) lilleküla, läbikäik raudtee alt. tugev uriin ja kusihape, järelmaitses kerge tubakasuits.

4) lilleküla 2. diisel, diisel, diisel. mootori hääl annab silmad ette igale v8-le.
17.5.09
Mõista, mõista, mis see on?

Soe talvemask nokkloomale või sipelgakarule?
Ei :) See on lambanahast sadulakate, milletaolisi müüdi erinevates värvides ja kujuga tänavu Türi Lillelaadal. Pealt mõnus ja pehme, ümberpööratuna aga veekindla nahast kattega. Müügil väidetavalt aga ainult laatadel. Seega huvilised, kel soov enda ja või mõne teise rattasõbra istmikule tõeliselt kuninglik alus hankida - passige peale suvisele laadakavale :)
Stiilinäide vol2:

Muuseumiöö


Igas talus ja hoones käis tegevus, kus peeti sünnipäeva, kus suitsusauna õhtut. Kahju, et aeg nii ruttu otsa sai.


Pisike karask Kolu Kõrtsus

Ka sees oli tegevust

Mööda suuremat uulitsat tulnud külameestelt sai soovija koduõlut. Paraku ise lenksus, ning ühtki tühja pudelit käepärast polnud, aga pole hullu :)
Märkamatult sai aeg otsa, ning tuli hakata tagasi jalutama väravate juurde, kus rattad ootasid.


Edasi Soolalattu. Tagasitee kesklinna oli juba üsna mõnus vändata.
Kui Soolalaos tiir peal, ning Maarjamäele minekuni oli veel aega, väntasin vel Energiakeskusesse, kuhu ma hilinemise tõttu ei jõudnud sisse vaadatagi.
Peale 22.00 oli linnapeal kuidagi vaikseks jäänud. Huvitav küll miks :)
Teel Maarjamäele sai ka veel Mikkeli muuseumist läbi põigatud, kus muistsetest kultuuridest pärit leidude väljapanek.

Nüüd oli küll aeg sealmaal, et kampsun selga ja ruttu ruttu Maarjamäele, kus taskulampide valgel skulptuure tutvustati.
Tänud korraldajatele!!!
Lugupidamisega,
Rattarikas nr.47
16.5.09
kumm katki:(
15.5.09
väikest viisi sõltuvus?

Bike to Work Day
Loe lähemalt siit:
http://www.sfbike.org/

14.5.09
präänikut ka
veerenni-tehnika tänava autoringtee all on teises tasapinnas oma ringtee jalgratastele. oleks kõik ristmikud sellised, küll sõidaks.

teine hea näide samast ringteest ümber nurga tehnika tänavale, kus on väga korrektne, eraldatud, ülesõitudega, madalate äärekividega ja tähistatud rattatee. mis minu meelest eriti lahe, et seda märgistust ei ole tehtud valge värviga, vaid asfaldisse uputatud kivisillutisega, mis on ilmselt ajahambale vastupidavam ja ka ilusam. vähemalt minu silma jaoks. õnneks ei ole seal ka väga palju jalutajaid.

tartu maanteel, tallinna sissesõidul on ka täitsa ok rattatee. selle tee igapäevasel kasutamisel häirib pisut lugematute sõiduteega ristumiste arv, kus tuleb ennast äärekivist üles-alla venitada, või veel hullem, rattalt lausa maha ronida. nende ristumiste ületamise kruiseriga teeb raskeks ja ebamugavaks raami geomeetria, mis noka rebimist ei soodusta ja ka esiamordi puudumine. aga ikkagi, see on kõige sõidetavam osa trassil järveküla-sõpruse pst, mida mina iga päevaselt läbin. kui ainul tuul juhtub vastu olema, siis...

nats pull selle viimase lõigu juures on selle hiiliv lõpp kuskil lennujaama hotelli kandis. vähemalt tähistuse järgi sealt edasi justkui rattateed enam ei olekski:

PIDURID ON SURNUD
http://www.agentm.ee/mp3/Agent%20M%20-%20Pidurid%20on%20surnud.mp3
PS. Mitte kuulata rattasõidul, hoog läheb liiga kiireks!
Täna vinge-vinge tuul
Veel mõned tähelepanekud:
Eile kolmapäeva õhtul sättisin end telemaja eest töölt koju sõitma. Mulle astus ligi üks töökaaslane ja küsis, kuidas sõita on. Muljetasin talle, et sõiduteel on eelised, sest autojuhid on viisakamad, kui jalakäijad. Tema muidugi ütles vastu, et sellepärast ta rattarikastega ei liitunud, et rattateid on vähe ja sõiduteel ta sõita ei julgeks. Aga mina jään selle juurde, et kõnniteel sõitmine on minu jaoks teine valik. Ja nii nagu ka keegi juba ära mainis, kui sõita nt sadamast, siis turistid panevad ratturit tähele ja tunnevad reegleid. Olen sellega 100% nõus, sest olen siiani iga päev sõitnud läbi sadama ja seal on liiklemine hoopis lihtsam, kui tavalisel linna kõnni- või rattateel...
Kuna sadam jääb minu kodu ja töö marsruudile, siis seetõttu sõidan sealt iga päev. Ja see on tore vaheldus auto- ja rattateele, sest rahulikus tempos sõites on sadama mere ja mere-taeva ilu vaatamist väärt:)
Siiani olen sõitnud Koplist Tööstuse...Põhja pst… kaudu. Aga mul on üks eesmärk veel püstitatud rattarikka aja jooksul, nimelt katsetan teist teed Erika - Kopli uulitsat… pidi tööle-koju jõuda:)
Varem ma linnas pole rattaga väga sõitnud ja kodu-töö-kodu marsruut rattaga on mulle võõras. Hea, et liitusin rattarikastega – rattaga tööl käia on tore kogemus. Kuigi sel nädalal ja täna eriti on tuul vinge-vinge. Olen rohkem retke- ja matkasõitja: olen sõitnud 2001, 2002... Eesti Roheliste Liikumise korraldatud sõitudel. Kuna Roheliste Liikumiste sõidud toimuvad tavaliselt umbes emadepäeva paiku ja mai alguses telgis magada on külm, siis otsustasin ise enda tutvusringkonnas retki/matku korraldada. Esimene kord sõitsime Lõuna-Eesti kandis ja teisel korral Ida-Eesti kandis.
Rattast endast: alguses tahtsin ratast ümber vahetada... Mul on „nõrga kehaga“ korviga ratas. Aga nüüd olen väga rahul, sest korv on suur pluss ja loomulikult sõidab ratas ka hästi 3-käiguga. Korv on tõesti hea, sest ei pea kotti seljas, õlal kandma; ja on võimalik ka poest läbi käia:) Ja mulle hullult meeldib kiiver. Pean tunnistama, et olen palju rattaga sõitnud, kuid alati olen kandnud lihtsalt mingit peakatet, aga kiivrit kannan rattarikkana esimest korda:) Esimese hooga tundus kiiver naljaks, kuid harjusin kiivriga kiiresti ja see on tõesti lahe. Kandke alati kiivrit!:) Rattalukk on ainus, mis mulle „peavalu“ on valmistanud, sest on väga kange ja selle ratta külge panemine võtab umbes poole kodust tööle sõidetud aja – aga vb mul on lihtsalt vähe jõudu:D
Veel pean ütlema, et selle aja jooksul, mil ma olen rattaga tööle või koju sõitnud, siis buss, millega ma tavaliselt sõidan, pole minust siiani kordagi möödunud(H)
Eile töölt koju sõites kasutasin natukene ka kõnniteed. Mulle tuli vastu karkudega naine, kes mulle vägagi kurvalt otsa vaatas Järeldus: olen igas mõttes rõõmus, et saan rattaga liigelda...13.5.09
Ülekäigurajal
Noh, muidugi, eks seaduse järgi see ilmselt nii ongi, aga mul tekkis pärast mõte, et kui midagi peaks juhtuma minuga ülekäigurajal juhul kui olen ratta seljas, mitte ei kõnni, kas siis õnnetuse puhul olen ma ise süüdi, kuna ma polnud jalakäija? Kas autojuht peab seaduse järgi teed andma ainult jalakäijale, mitte ratturile rattal?
Laagna tee
Kui prooviks õige sedakorda Lasnamäele vändata...
Mööda Gonsiorit, kuni Torupilli Selverini pole väga vigagi. Elusalt poe parklasse sisse- ja väljasõitudest mööda. Laagna tee foor. Autodega kõrvuti rohelist ootamas. Start.
Nüüd vaja elusalt saada üle kolme sõidurea, mis paremalt poolt tulevad ja ilma foorita.
Sealt tulevatest "kanali kiirusel" autode vahelt kiire spurdiga läbi ja kõnniteele. Esimeses sõidureas pole seal kuigi tervislik viibida. Proovitud. Tõstan nati kõrgemast äärekivist ratta üles kõnniteele ja hakkan sõitma. See nn. kõnnitee väga kaootiline. Kord saab täitsa kenasti vändata, kord kaob see nii kitsaks, et ei mahu peale, natukese aja pärast on post seal kõnniteel. No saame mööda. Pilk üle õla, autot/bussi ei tule, ratas kaenlasse, korraks sõiduteele, postist mööda ja turvalisemale "kõnniteele" tagasi. Peale Kumu läheb asi lõbusamaks. Sõidetav ala läheb laiemaks, ning tekib paremale poole isegi jalgratta tee. See läheb sujuvalt üles Lasname järve (ei teagi selle veekogu ametliku nimetust) äärest kenasti Võidujooksu Statoili taha. Edasi juba üsna liigeldavad tänavad oma kõnniteedega. Ise olen jah paraku selline rattur, kes oma nahka kalliks peab ja jalgrattatee puudumisel kõnniteel sõidab. Varsti see tegevus muudetakse kuuldavasti ebaseaduslikuks. Elame näeme. See kanali kaudu on sujuvam variant.
Teine võimalus Lasnamäele sõita on läbi Kadrioru. Üle Kreutzwaldi, mööda Faehlmanni Weizenbergi. Sealt otse edasi. Kenasti tiikide vahelt läbi, presidendi lossist mööda, kuni ristini. Siin tuleb dilemma. Kas võtta ratas sülle ja trepist üles Kumu juurest, või mõnikümmend meetrit Russalka poole ja mööda järsku munakivi sillutist käekõrval üles. Viimasest kohastratast üles lükates olen näinud ka tõelisi kangelasi, kes sealt üles väntavad! Au ja kuulsus neile :)
Minusuguse jaoks võtavad mõlemad valikud võhma täitsa välja. Üles jõudes hetk hingetõmbe pausi, ning mööda Valge tänava kõnniteed edasi, ning oledki Lasnamäel. Edasi sealt näiteks Mustakivini üsna hea ja turvaline "velotada". See siis nati järsem variant :)
Loomulikult neist kahest variandist tunduvalt meeldivama ümbrusega Kadrioru kaudu sõita, aga pisikese sisemise tõrke tekitab see mägironimine :)
Ja mis kena päikeselisel hommikul Kadrioru kaudu kesklinna poole sõita. Rattarikka rendirattal head V-pidurid, millega kumu järsakust laskumine pole mingi probleem (võrreldes vana rattaga). Peeter I muuseumi juurest korra veel vändata, ning edasi läheb vabajooksuga sõit tiikide vahelt trammiteeni. Kuna liiklus sedakorda allamäge, siis paar vändavajutust veel, ning taas Faehlmannis. Ootame parajat hetke üle Kreutzwaldi saamiseks. Nüüd! Ja olengi raadiomaja ees.
Lugupidamisega,
nr.47
bermuuda kolmnurk

eri kuradi kõva närviga mehed võivad eelmise valgusfoori juures autoks hakata ja ületada ristmik teises reas. aga no ei tõmba mind sinna 90-ga liikuvate autode vahele. ja üldse, mina teile seda soovitanud ei ole:)
siis jääb veel üks variant. keerata ära veerenni tänavale ja minna üle tee 200-300 meetrit eemal asuva valgusfoori juurest. aga. raudtee ületamiseks ja sealt edasi ca 100 meetrit rattateed ei ole. seal on küll autode kiirused väikesemad ja sestap autode vahel pedaalimine ohutum, aga ruumi seal küll absoluutselt ei ole, kuna autod lõikavad sisekurvi viimase sentimeetrini sisse. täppistöö nagu f1-s.
veerenni poolt tulles on asi veel inetum, sest siin pean ma rattaga seda ristmikku ületama selliselt, et ma liigun sõidutee ääres vastassuunas. selle raudtee ülesõidu peal ja vasakpöördel järvevanasse vaatab iga juht mind nagu idiooti, kes ei oska sõita, mõni temperamentsem püüab midagi rahvusvaheliste käemärkidega selgeks teha, et siin ei sõideta või midagi.
siin oli ennist juttu ka sellest, et liigelgu ka jalgratturid eeskirjade järgi. liikleks, kui oskaks.
Kalamajast Raadiomajja
Üldiselt ongi mugavam sõiduteel sõitmine kui kergliiklusteedel kuna seal hõljuvad hommikused unistajad kelle vahel laveerimine ei ole meeldivate killast.
Meil jalakäiad ei arvesta isegi rattatee eraldusjoontest. Sadamas lihtsam, turistid võtavad kohe koomale kui ratas nende suunas liigub.
Positiivne et paljud autojuhid arvestavad sinuga kui liiklejaga, aga on olnud ka mõned erandid ja need on olnud just kas rullnokad bemmidega või põmmpead maasturitega.
Tagasitee on eriti lõbus kuna mere pst ja põhja pst on selleks ajaks umbes aga rattaga pääseb vabalt liiklema.
Kas te tõesti ei sõida kunagi kõnniteel?
Tahtsin küsida, kas te kõik tõesti sõidate kogu aeg auto- ja/või rattateedel, nagu eeskirjad käsivad? Minu meelest näiteks Narva maanteel ei ole küll võimalik kuidagi sõita autoteel, samuti paaris kohas minu marsruudil, kus trollid käivad.
esimene emotsioon
pildistasin üles kogu ilu, mis teele jääb ja kõik totrused, mis
rattaliikluse reguleerimisel linnas tehtud on. lähemal ajal on plaan
neid teiega siin jagada.
tänane viimane pilt sai tehtud vahetult enne tööle jõudmist räägu
tänaval ja see võtab linnas rattaga liikumise ühe sõnaga kenasti kokku:)
Rattarikkaks3
Nii nagu ühest linnast teevad päris linna kino, peatänav, linnapark, kohvik, raamatukogu, peaväljak, mitu ülikool jne siis kindlasti on ühes päris linnas palju rattaid. Ja kindlasti on need linnarattad. Mitte mingid maastikurattad. No ok, olgu siis maastikuratas. Aga väga naljakad on need tegelased, kes end ülikirevasse dressi tõmmanud ja nüüd linnaruumis ringi spu(o)rdivad). Aga kui nad Pirita metsas või Tour de Francel rühivad, siis jõudu neile! Seal on nad tõesti omal kohal!
Esimene päev:
Ja seetõttu olin ma üliõnnelik, kui peale Rattarikkaks kampaania regamist oligi kohal tõeline linnarattas. Stiilne, läikiv, korviga, pakiraam ja puha!
Kuna olid liiga kõrged kontsad ja liiga palju uut veel rattast õppida, siis targu jätsin ma esimeseks õhtuks ta kontori turvalisse rattaruumi.
Ratast ma öösel unes küll ei näinud, aga õhtul natike küll juba kripeldas, et oleks ju ikkagi võinud koju sõita.
Teine päev:
Seda elevam oli teise päeva õhtul kontorist koju sõita. Valisin marsruudiks sama tee, mis eelmisest aastast tuttav, et igaks juhuks omadega mitte väga ära eksida.
Nõmme teed on rattaga väga ladus läbida -sile asfalt ja suhteliselt rahulik liiklus. Nõmme tee ja Koskla nurgas on küll 4 foori millede taga pikemalt passimist, aga siis saabki pidurdamist harjutada ja kiivrit kohendada. Peaks vist peegli ka ikkagi külge monteerima.
Koidu tänava pedaalib ka kiiresti läbi. Muidugi on see üks lemmikumaid tänavaid üldse! Kõik on kuidagi proportsioonis – tänav õige laiusega , hooned paraja suurusega, puudel piisav kõrgus. Autod, mis parajasti teeserval pargivad ka ei taksita mind. Ja mina ka ei jää kellelegi ette. Ja Uuemaailmas käib pidevalt mingi põnev tegevus. Parasjagu on käsil vilgas raamatukogu väljaehitus.
Veerenni või Tehnika pikendus või kuidas seda kutsutakse on ratturile küll turvaline, aga iiigav. No mitte midagi pole vaadata! Ainus päiksekiir on mahalammutatud Baltika kompleks, piisavalt sürr tühi auk. Avardab linnaruumi ja kui selga veel rohkem sirutada näeb isegi vanalinna kirikute torne.
Herne ja Magasini ristmik-vastik, vastik, vastik! Paraja hirmuga läbib ka Herne tänava. Pole seal jalakäijatel kuskil turvaliselt jalutada, ratturitest rääkimata. Õnneks on see lõik lühike ja eriti tähelepanelik olles on seniks kõik viperusteta sujunud! Endiselt häppi ratta üle!
Kolmas päev:
Kõik eilsed langused olid täna hommikuks mäkketõusudeks muutunud. Kuidagi raske oli, vihma ka vist tibutas. Kiiver on kasulik, kaitseb ka vihma eest. Aga kolmanda päeva jamad algasid alles päeva teisel poolel. Õhtuks oli tarvis jõuda balletitundi ja kui ratas on olemas, siis muidugi rattaga! Kuna rattaga jõuab igale poole kiiremini, siis jääb aega ka üle ja ma mõtlesin, et mõnus oleks teha une petite kohvikupaus. Kadriorus on selline armas, roheline ja ökokohvik. Järelikult saab seal ka korralikult parkida, miskipärast tekkis selline sidus mõte. Kui Herne tänav on kohutav, siis Kadriorg on rattaga liiklemiseks veelgi kohutavam. Kogu piirkond on ülerahvastatud, kitsad tänavad, tihe liiklus, autod poolest saadik kõnniteel, pimedad tänavanurgad. Eriliselt hulgi oli autosid just kohviku ees, muidugi NOP on popp. Maja ees ratast millegi külge kinnitada polnud, kohvikust soovitati hoovi minna ja seal koht leida. Kohvikutüdruku silmad kõnelesid selgelt, et olin vist üleüldse esimene, kes rattaparkimise palvega neid külastanud on. Hoov oli täitsa olemas, aga ma ei leidnud ühtki ava, mis mind tara teisele poole oleks viinud. Ma loobusin. Ilmselt polnud üldsegi rattapäev.
Neljas päev:
Kui esimesel päeval sõitis mulle vastu kokku 9 jalgratturit, siis täna ma nägin ka veel boonusena kolme Rattarikkaks ratturit! Ilmselt siis ERR rikkad. Vahva!!!
Nii, nüüd siis ratta hoidmisest. See on tõsine peavalu! Tööl on meil ideaalne rattaruum! Piiratud ligipääsuga, korralikult lukustatud, turvaline, puhas ja ratta saab muretult hoidikutesse jätta. Sõida vaid sisse ja sulge uks. No aga kodus seevastu õudus! Kuna tegemist ikkagi uue ja ilusa ja pealekauba võõra rattaga, siis ma üritasin talle ikkagi võimalikult turvalist pesa leida.
Selleks on tarvis ta esmalt üles upitada liftini - 9 trepiastet. See ratas on küll eelmisest tunduvalt raskem, aga no ma saan hakkama. Järgmisena on vaja tellida lift ja samal ajal kähku ratas tagumisele rattale üles tõsta. No vat see on juba keeruline, dünaamika on teine ja kui käsipidureid ka pole, siis ratast blokki ka ei saa panna. Porilaud ka kriibib juba põrandat, nii et peab veel teatud nurga säilitama, nii et porikas vastu maad ei käiks ja ratas taas käest ära ei libiseks.Tavaliselt õnnestub kolmandal korral ratta nokk üles saada, aga selleks ajaks on lifti uksed juba sulgud. Tipptunnil ehk juba äragi võetud. Lift on täpselt mõõdus, ei ühtki üleliigset sentimeetrit. Ratas on diagonaalselt liftis, liftiuksed sulguvad millimeetri kaugusel sarvedest ja ma ise seal siis kuskil kõige selle vahel. Parajalt tige juba. Ja sellist asja ei ole, et sul oleks veel poekott kaasas. See lihtsalt pole võimalik! Esimestel kordadel, kui ma liftist kogu kupatusega lõpuks välja veeren olen ma täiesti vihane ja marus. Taon ratast jalaga. Mõttes. Nädala lõpuks olen tehnika kätte saanud ja kogu see jant käib pisut kiiremini, aga ikkagi on garažeerimine rattasõidu tüütum osa. Õnneks mul on toredad naabrid! Ikka on keegi, kes sind aitab - uksed lahti teeb või sind kogu kupatusega lifti lükkab!
Viies päev:
Töökaaslastega käib plingimine täies hoos http://www.pling.ee/rattarikkaks
Juba saab teel olles mõelda, muidugi ei tohi mõtet lasta uitama ja niiviisi valvsust kaotada. Aga ühteist ikkagi märkab. Uuemaailma raamatukogu on saanud värske sisustuse, baarilett või laenutuslett on juba sees. Kuna Veerenni pikendus on tõsiselt igav, siis nüüd sõidan Vana-Lõunast, on küll auklikum, aga tunduvalt huvitavam, näeb rohkem hommikusi liikejaid. Ka rattaga. Lilleküla gümnaasiumi rattahoidla on alati rattaid täis. Selliseid pisikesi ja roosasid. Ilus vaatepilt!
Kuna tunnen, et ratas on mu üle hiilivalt aga kindlalt võimust võtnud , siis paraja distantsi tekitamiseks nädalavahetusel ma ei kavatse mitte ühtki meetrit sõita. Olingi juba jalutamist hakanud igatsema.
Ja nüüd olen julgem, ratast ma enam üles ei tassi, jätan ta alla prügišahti külge. Jõnks käib küll igal hommikul seest läbi, kui tagumine ratas ilmub vaatevälja natuke hiljem kui olin arvanud.
Nädala saak on tuhat naeratust, reipus, hea enestunne ja mingi 40km äkki :)
Rattarikkaks3
12.5.09
Kahju on ainult sellest, et kodus pole kuskil ratast väga hoida. Väliskoridoris ei julge (seatl too eelmine kaduski) ja oma siseesikus pole väga ruumi. Praegu on ratas seal ja seisab seal üksi(!), sest rohkem esikusse midagi ei mahu... Sellest on kõige rohkem kahju:(
Muidu on kõik kenasti tore ja vahva on sõita!
Rattarikas nr. 47 veel :)
Tagasi sõites andis üks erinevus enda vana rattaga veel tunda. Ilma suurema vaevata sai vändatudViimsi tõusust (ringteest Statoilini) üles. Paar käiku allapoole ja korras. Enda vana lillaga ei jaksanud üles vändata. Pole midagi öelda - uus ratas ikka uus ratas.
Korras käiguvahetiga,
Rattarikas47
Tervist!

Rattarikkaks kampaaniaga läksin kaasa just selle mõttega, et tahaks proovida võrdluseks ka uuema põlvkonna masinat ja uut masinat. Vana väljavahetamise mõtted mõnda aega olnud juba, aga oli tahtmine eelnevalt proovida, et mis ja kuidas uus aparaat on. Siis teaks ise täpsemalt mida tahta. Loodan, et mu eksperimendisoovi pärast keegi rendirattast ilma ei jäänud, kel endal mitte midagi polnud. Minu valik langes Classic Elegance kasuks, kuna sel mudelil olid ainsana käsipidurid. Klassikalise tagurpidi jalgpiduriga oleksin vist esimeses põõsas :) Harjumuse jõud on suur.
Esimesed muljed olid, et väga hea vaba jooks, ning pidurid võrreldes vana aparaadiga. Aga ega ei saagi ilmselt A-pidureid ja V-pidureid võrrelda sedasi - ikka teine klass :)
Klambriga pakiraam hea lisa.
Kingitud hobuse suhu ei vaadata, aga kuna kutsuti vabalt muljetama, siis nati virisen ka. Uuelt rattalt oleks oodanud natuke väiksemat massi. Tundub üsna raske. Siis mina isiklikult tunnen väga puudust küljejalast. Just sel hetkel, kui sõitma hakkad, või sõitmise lõpetad, ning kiivri peast võtmiseks tahaks masin seniks toetada "kuhugi" :)
Rattarikas nr.49 mured tuttavad. Minu käsutuses oleval rattal sama mure oli. Suurema hoo pealt pidurdamisel esimene pidur jõnksutas. Käiguvahetus oli probleemne. Eriti viies käik. Ei fikseerinud ära ja hakkas raginal üle viskama. Suures hirmus, et miski suurem häda küljes, sai see viidud Almare Hawaii esindusse. Mehaanik kuulas mure ära ja rahustas maha, et uuel rattal need täiesti tavalised nähtused, et sõida edasi ja küll sissesõidu käigus need mured kaovad. Enda jaoks oli selline asi uudis, sest endal pole kunagi uut ratast olnud. Samas ikkagi hea, et midagi suuremat häda rattal polnud :P Noh - sõidame ja ootame, ehk tõesti asi ise saab korda.
Rattarikas
Jaan-Matti muljetab
http://kastaomalille.blogspot.com/2009/05/esimene-suurem-jalgrattasoit-tehtud.html
Rattarikkad kiidavad takka :)
Jätka samas vaimus, Jaan-Matti!
