16.9.09
Linnaratturid teevad kunsti
Rohkem informatsiooni aktsiooni kohta saab siit.
Võtkem osa! :)
4.9.09
Tublile rattarikkale preemia
Kampaania on selleks korraks läbi ja aeg on välja kuulutada lubatud autasu.
Loosimisel osalesid need tublid inimesed, kes olid kampaania käigus võtnud vaevaks oma kogemusi ja mõtteid ka blogi vahendusel vähemalt kolme postitusega teistega jagada.
Loosiõnn naeratas sel korral esimeste rattarikaste seas linnaliikluses rattaga seigelnud Laurale Vikerraadiost, kes saab oma väikse aga tubli panuse eest kingituseks HAWAII EXPRESSI KINKEKAARDI väärtuses 5555 KROONI :)
PALJU ÕNNE!!!

7.8.09
Jalgpallimängule rattaga!
Brasiilia vutimatšile tulijad saavad ratta valvatasse parklasse jätta
Järgmisel kolmapäeval püstitab SA Tallinn 2011 Lilleküla staadioni kõrvale rattaparkla, samas toimuvad ka noortepäeva üritused.
Rattaparkla asub Lilleküla staadioni kõrval asuval harjutusväljakul ja parkimist aitavad korraldada kultuuripealinna vabatahtlikud, teatas SA Kultuuripealinn.
Valvega ja tasuta parkla on avatud kolmapäeval, 12. augustil kella 14 kuni südaööni. Parklas on kohti vähemalt kahesajale rattale. Varasem kogemus on näidanud, et rattaid mahub parklasse enamgi.
Samal platsil toimuvad ka Noortepäeva üritused. «SA Tallinn 2011 seisab selle eest, et jalgrattur oleks Tallinna tänavapildi lahutamatu osa; et keskkonnasõbralikku ratturit ei vaadataks kui mõnda imelooma ning et ratast oleks alati võimalikult mugav ja lihtne parkida. Usun, et meil on õnnestunud inimeste suhtumist muuta,» rääkis sihtasutuse juhataja Mikko Fritze.Eesti Noorteühenduste Liidu korraldatava noortepäeva «Aktivist töötuks ei jää!» programmiga saab tutvuda veebilehel. Samas avatakse ka velokuur «Tuuni oma ratast», kus saab asjatundjate abiga oma vana ratast tuunida.
SA Tallinn 2011 toetab oma rattaparklaga liikumist «Eestimaa rattarikkaks!».
Ma tollele Brasiilia mängule ei lähe, aga tahaks, et traditsioon jätkub ka edaspidi toimuvatel mängudel, millel plaanin kindlasti kohal olla. Loodetavasti rattaga :)
4.8.09
ma näen nii selgelt nüüd
Täna oli siis 2. päev juba ilma rattata. Peab ütlema igatseb selle järgi. Kui rattaga sai tööle ja sealt koju 2-3 kiiremini, siis trepist ülesse minek oli ilma rattata siiski ainult mõned sekundid kiirem ja nahk oli ainult veidi kuivem kui rattaga liikudes. Ainuke asi, mis mind rattaga liikumisel häiris ja mida ma ära ei suutnud õppida oli ustest läbi minek. Kõik uued uksed on ju automaatselt sulguvad ja küll mul jäi sadul ette ja siis pedaalid ja lõpuks lenks rebis mu ipodi kõrvust välja. Aga trepist ülesse minek oli täitsa selge - tuleb lihtsalt õigest kohast kinni võtta ja toetada õige koha vastu ning siis sai lausa ratas ühes käes ja toidukott teises käes trepikõndi harrastatud.
Ma tean, et see on seadusevastane, kuid mulle meeldib ikka kõnniteedel sõita. Kuna ma olen nii palju kukkunud erinevates kohtades ja luid murdnud, siis nüüdseks natukene ikka kardan tihedama liiklusega sõiduteed. Autosid vurab ikka nii palju ja piisab kui üks neist ei pane tähele, et sa rattaga tee ääres vingerdad. Lisaks ma olen kahel korral jalgrattaga kukkunud keset sõiduteed selle pärast, et kett tuleb kõige vähem sobivamal hetkel maha. Kuid siit ka moraal, et enne sõitma asumist tuleb ratta tehniline olukord üle vaadata;)
Kas Hawai express laseb nüüd sügisel ka rataste hinnad alla?
:)
ja loomulikult üks kruisimise lugu
3.8.09
Rattaparkla kogemus põhjanaabritelt
Tuleb välja, et põhjanaabrid korraldasid Turus samal ajal suurürituse Ruisrock 2009, mille rattaparkla tegi meie omale silmad ette, kordades lausa.
Järeldus - meil on veel, kuhu areneda.
Veenduge ise:

Foto: Hetlin Villak
30.7.09
Kõige kiirem abi kesklinnas - rattakiirabi!
«Projekti eesmärk on kiirendada abi kohalejõudmist raskesti liigeldavates Tallinna linnaosades, eriti vanalinnas. Tallinna kesklinnas on 46 000 elanikku ja lisaks külastab piirkonda, põhiliselt vanalinna, aastas ligi miljon turisti, siin toimuvad vabaõhuüritused ja ekskursioonid. Samas on kiirabi kesklinna tugipunkt vanalinnast eemal ja autoga ligipääs kitsastel tänavatel võtab aega,» ütles Tallinna Kiirabi peaarst Raul Adlas.
Loe projektist lähemalt siit.
Tundub, et rattaga liiklemise eelised on jõudnud juba tavaliiklejatest kaugemale. Kergemate juhtumite puhul on asi ju igati õigustatud. Nii nagu ei vaja kiirabiautot turgutamist vajav minestanu, ei vaja ka tuletõrjeautot põlev prügikast. Seega võiks järgmise pilootprojektina alustada linnas patrullimist kustutitega varustatud rattatuletõrjujad :)

Foto: mtobikes.com
Ratturisõbralik Madonna :)
Parkla püstitatakse samasse asukohta, kus see oli juuli alguses Laulu- ja Tantsupeol - Mere väravate kõrvale.

Foto: www.treehugger.com
29.7.09
4 days to go
Ma vaatan, et siin üks eelmine postitaja rääkis, et tal on korviga ratas ja saab ülikonnas sirge seljaga ringi sõita. Kas see tähendab siis seda, et leidus ka selliseid rattaid, mis olid meeste raami ja korviga? Kui mul oleks nädal-kaks tagasi võimalus selline ratas valida, siis see pisike macho minus oleks selle ära keelanud, kuid nüüd, kus ma olen mitmeid kordi pidanud töölt koju minnes poest läbi käima siis, on ikka kulm kipras küll kui pean sõitma ühes käes kilekott ja teisega lenksust kinni hoidma. Pakikale ei julge ka asju sõidu ajaks jätta. Hakka või seljakotiga tööl käima. Kuid siin tuli jälle jalgpiduri eelis välja - selleks, et hoogu vähendada, ei peagi käed lenksu küljes olema. Ma olen nii ära harjunud, et pedaalidega tagurpidi ringe enam teha ei saa ja juba kujutan ette, et käsipidurite peale tagasiharjumine saab elamusterohke olema:)
No ja siis mulle meeldib lukusüsteem - kinnitatud ratta külge ja ei ole ohtu, et sõidu ajal ära kaob ning mingi toru/aia külge lukustamine käib kaa kiirelt.
Üks lugu, mida tasub päiksepaistelise ilmaga kuskil rannas kruisides kuulata;)
28.7.09
Inimesed, kandke kiivrit!
Kuigi jah, ükspäev kui vihma ladistas, sõitsin ise ka rattaga koju vihmavarju pea kohal hoides ja ühe käega manööverdades. Polnud sugugi nii lihtne ega ohutu, kuid kohale jõudsin, poolkuivana :-) ja päris tore oli tegelikult!
24.7.09
Lukustatud trepikoda ei garanteeri ratta turvalisust
Hoidkem oma vara!

Foto: www.guardian.co.uk
22.7.09
Kena rattakogemus Ahvenamaal

Käisin juulis Ahvenamaal Soomes rattamatkal. Sõita oli väga hea, sest jalgrattateede võrgustik on väga hästi arendatud ja tähistatud. Maastik oli kena ja mis peamine, ratta seljas ja sinna tagasi istudes oli turvaline tunne. Paar korda aga ehmusin selle peale, et meie taga sõitev auto jäi meie, ratturite taga, peaaegu seisma. Esimene mõte tuli pähe, et mis ma nüüd valesti tegin? Aga kuna sõitsime kerges kurvis, ootas Ahvenamaa autojuht kiirust maha võttes, kuni tee oli täiesti sirgeks keeranud, võttis taas hoo üles ja möödus meist ettevaatlikult. Ülim aupaklikkus ratturi vastu! Mitmel korral kogesin, kuidas autod võtsid hoo maha ja pakkusid turvalist ruumi kohati ka sellistel rattateedel, mis kattusid autoteedega.
Ja veel, meie grupijuht soovitas korduvalt, kui keegi hakkas poodi minnes ratast lukustama:"Harjuge ära, et siin ei varastata!" Harjumine oli kiire tulema, aga kodus tasub vist siiski ettevaatlikum olla nii ratta lukustamise kui enda hoidmisega teedel. Igapäevane reaalsus on siiski karmim.
Laias laastus tuleb tõdeda, et ega see Tallinnas liiklemine nüüd täitsa ülemõistuslik enesetapukatse ei olegi :)
Ühel päeval Linnu teed pidi Mustamäe poole liikudes küll sain autojuhi pahameele osaliseks – tuututas ja mööda sõites vehkis arusaamatult kätega. Ei teagi kohe mis teda häiris :( sõitsin kenasti tee ääres (no mis teha kui meil ei ole veel kõikjale pääsemiseks vajalikke rattateid ja kõnniteed on ikka jalakäijate pärusmaa), samuti oleks ta pidanud minust möödumiseks kenasti oma sõidurajaga hakkama saama - aga no see selleks.
Eile seevastu, samal teelõigul, mööduti minust väga aupaklikult ja arvestavalt.
Tundub, et autojuhid on ratturite hulga suurenemisega harjuma hakanud. Au ja kiitus neile :)
21.7.09
Jalgrattaparklas vaid valve ja minu ratas
Kultuuriministeeriumi töötajatest sõidab rattarikkaks ratastega veerand meie kollektiivist. Meid ei ole küll palju, kuid see on päris arvestatav osa. Olen nii mõnegi käest kuulnud, et rattaga on tegelikult palju mõnusam tööle tulla. Igatahes plaanin ka ise vähemalt nädala lõpuni rattaga tööle liigelda ja eks ma valin siis pikema tiiru.
20.7.09
Jalakäija ja rattur on ka inimesed
Tema mõtted ja kirjeldused on ka tallinlastest ratturitele väga tuttavad - nagu meie blogistajad varemgi on märkinud, jääb sageli mulje, et rattaliikluse planeerimist tehakse siingi ülekäe ning peamiseks eesmärgiks ei ole mitte olukorra parandamine, vaid kohustulike tingimuste täitmine nö "linnuke kirjas" põhimõtte järgi.
Lugege artiklit ja veenduge ise.
16.7.09
Korv on põhiline
Mida sellega teha saab: ülikonnas selg sirgelt tööle sõita, raamatuid vedada, turult kaupa tuua, trenniriideid vedada ja prügi välja viia.
Mida sellega teha ei saa: sõita maanteel 40 km tunnis seljas neoonrohelised ratturipüksid ja seljataskus banaan. Samuti ei sobi see klassikokkutulekule minemiseks, sest enamus inimesi arvab, et sa said selle vanaemalt päranduseks.
PS. Veel ei ole leidnud rakendust pakiraamile. Mida sellega teha? Turul soovitati selle peal talvekartulikotte vedada.
15.7.09
pidurid, pidurid, kus on pidurid...
Esimese apsaka tegin kohe esimesel tänavanurgal, kus ootamatult hüppas teele mitu tädikest ja mina sõrmed püsti harjumuspäraseid pidureid otsisin - mida ei olnud, olid pidurid. Siis meenus, et ahjaa - pedaalid! Õnneks olid tädid sama krapsakad eest ära hüppamisel kui ette hüppamisel ja suurem avarii jäi tulemata. Edaspidi olin ettevaatlikum ja sain terve naha ja rattaga kontorisse tagasi. Kuigi peab tunnistama, et pedaalidega pidurdamisega ma ära ei harjunud ja tundsin end veel päris ebakindlalt.
vasika esimese päeva vaimustus
baaisikl-baaisikl
P.S. Jalgpidur ruulib!
14.7.09
Põnevad rattaseiklused Tallinnas
Reedel, 17. juulil kell 19.00 stardib õhtune rattaretk "Mereäärsed lood rattasadulas" Admiraliteedi infotelgi juurest Piritale. Laupäeval, 18. juulil kell 13.00 algab samast paigast retk Paljassaarele. Korraldajad paluvad retkele kaasa võtta juua ja võileibu, et ligi kaks tundi kestva retke ajal keha kinnitada. Mõlemale matkale mahub 30 sõitjat, mistõttu on vajalik eelregistreerimine hiljemalt 17. juulil kell 16.00 aadressil Triin.Mannik@tallinn2011.ee.
Tõotab tulla elamusterohke nädalalõpp :)

Rattata
Rattanädalad olid minu jaoks kahte moodi huvitavad - kogemus linnas sõitmise osas oli õpetlik. Ühest küljest, sain selgeks, et rattaga linnaliikluses sõitmine pole võrreldav lõõgastava metsateel väntamisega, ent tähelepaneliku ja tasakaaluka sõiduga ning sobilikku-õiget trassi valides siiski kiire, lahe, säästlik, mugav, huvitav, paindlik. Teisest küljest tekkis minus autojuhina austus ja tähelepanu ratturite suhtes, keda enne pigem tülikateks ja hulljulgeteks pidasin.
Kampaania läks mulle igati korda - olen kindlalt otsustanud endale soetada linnaratta ja edaspidi ikka ja jälle rattaga tööl käima hakata ning ka vabal ajal rohkem auto asemel rattaga liikuda. Selle kahe nädala jooksul sain muidugi tõestuse ka sellele, et kuulun ikkagi seda tüüpi rattasõprade hulka, kelles sellist vaprust siiski ei ole, et vihma, tuule ja külma ilmaga auto asemel rattasõidu kasuks otsustada.
Uus elu
Jälle uued rattarikkad! :)
9.7.09
Ka õllesummerdajad on oodatud rattaga
Lugege lähemalt Õllesummeri rattaparkimise korraldusest siit.

Foto: www.e24.ee
Tundub, et üritustekorraldajad on mõistnud, et ratturitega arvestamine ei ole lisakohustus, vaid võimalus suuremale hulgale külastajatele positiivset elamust pakkuda :)
6.7.09
Paljud laulupeolised tulid ratastega

Foto: SA Tallinn 2011
3.7.09
Esimesed päevad rattaga tööle
Juba minu esimene sõit koju, vaatamata sellele, et enamasti eemal suuremast liiklusest, siiski veenis mind, et ilma liikluseeskirjades/korralduses orienteerumise ja autojuhi kogemuseta võib rattaga liiklemine päris ohtlik olla. Kodutee (ca 4,5 km) jooksul oli päris mitmeid olukordi, kus autojuhina oskasin aimata, kust poolt mind oht võib varitseda (näiteks parempööret tegev auto, kui mina aga otse sõidan, auto teed ei anna), või kuidas peaksin liiklema (nt kui tee muutub poole pealt ühesuunaliseks (vastasuunaliseks) ) jms. Mu peas (muidugi kiivri all) keerlesid hoiatussõnumid, mida koju jõudes kindlasti oma teismelistele järeltulijatele pean südamele panema - nad sõidavad ratastega üpris tihti ka liikluses. Muidugi kodus ei saanud mu "õpetused" ja kogetud ohukohad mitte just ülemäära huvitatud ärakuulamist, hoopis nalja tegi neile. Ei tea kas mu ohutunne on liiga kõrge...
Väga piinlik ;) aga ei möödunud ka mu sõit väikese kukkumiseta, aga kiirus oli väike, haiget ei saanud, ümber eriti inimesi ei olnud, ja mis peamine: kiiver peas ja päikeseprillid tagasid ka piisava anonüümsuse:). Kukkusin tõesti ilmselt oma kogenematusest, aga asjaolu, et takistuseks sai jalgrattateele pealesõidu serv, mis ei olnud sõidusuunaga risti vaid niimoodi küljele viltu, mis esiratta viltu tõmbas, pööras mu tähelepanu sellele, et jalgrattateede pealesõidud ei ole ikka täiesti ohutud.
Ka sain aru, et ohutuse nimel pean ikkkagi liikluseeskirju eirama - näiteks kitsal autosid täis pargitud sõiduteel, kus peaks sõitma sisuliselt vastasvööndis, sõidan küll kõnniteel. Pidev ümberlülitumine "sõidukist -jalakäijaks" ja tagasi on vist osa linnajalgratturite elust, kuigi liikluseeskirja järgi peaks vist teisiti olema.
Esimeste sõitude kogemuse põhjal võin väita, et rattaga ON mõnus tööl käia - muidugi eelduseks ilus ilm. Võin väita ka et ajaliselt tulen sama kiiresti kui autoga, hommikune kerge füüsiline tegevus annab päevale hea alguse ja tööpäeva lõppedes on kuidagi selline avaruse ja värskuse tunne. Huvitav fakt on see, et autoga tööl olles venivad tööpäevad tihti pikaks, justkui ei saa päevale punkti panna ja muudkui venitad ja lõpetad, kuni kell on juba teabkuipalju. Nüüd rattaga aga märkan, et kohe kui kell kukub olen stardivalmis ja enda jaoks õhtud hoopis pikemad.
.. aga ma ei tea mis saab täna töölt koju minemisega... - vaatan praegu vihma sajab - aga mul ei ole vihmariideid. See on nüüd siis see osa, mis mugavustsoonist (st. auto) väljumisega kaasneb... Loodan enda meelekindlusele ikkagi rattaga koju täna minna :)
Rattaparkimisalal laiutav auto
1.7.09
Laulu- ja tantsupeolistele tasuta rattaparklad
Bussid, trammid, autod on sel nädalavahetusel nendes piirkondades võrdlemisi ebamugavad liiklusvahendid - rahvast täis ja liiguvad teosammul. Niisiis, kõik rattarikkad laulu- ja tantsusõbrad - ratastel peole!

Foto: Pärnu Postimees
Liina kiidab ratast

Foto: http://kepphobune.wordpress.com
Esimene sõit tööle rattaga
Esimene kogemus oli muljetavaldav. Autojuhina vihastan, kui rattur üle sebra sõidab ja mitte ei lükka ratast käekõrval. Pool energiat hommikul läks rattalt maha ja rattale tagasi sebral.
Täna ilus ilm - väga nauditav oli!
30.6.09
Rattarikkus jõudis Swedbanki
Siin ka väike fotomeenutus rattajagamiselt:
Fotode autorid: Tiit Toimetaja, Priit Salumäe
26.6.09
Varaste eest kaitsev roostekamuflaaž?!
Ning väidetavalt on kamuflaaž seni igati edukalt töötanud, seega, kel huvi, võib siit endalegi neid kleepse tellida.


Fotod: http://lettershometoyou.wordpress.com
20.6.09
Iga päev rattaga tööle
Aga. Too kampaania Reedeti koos rattaga tööle! vist väga ei töötand. Vähemalt suunalt Järve Selver > Kesklinn. Selles möttes, et eile söitsin taas tööle uhkes üksinduses - mul poleks olnud köigevähematki selle vastu, et keegi koos mu'ga oleks söitnud, sest eelmisest nädalast oli mul ainult head meenutada. Ega ma tegelikult ei kurda, sest mul väga vahet pole, kas söidan üksi vöi mitmekesi, aga rohkem rattureid on alati tore.
Kuidas teistest linnaosadest selle koos tööle söitmisega oli? Liiguti grupiti vöi üksi?
Ah-jaa eile koju söites oli mul kaaslane küll ja selline väga truu kaaslane. Nimelt tuul ei tahtnud hetkekski lahkuda - het-keks-ki. Sellel tuulel oli ka eesnimi - Vastu! 18 kilose (vöi ma ei teagi kui palju see ratas täpselt kaalub) rattaga VastuTuules 6 km'i on ikka äraütlemata raske (küll mul oli hea meel, et ma kaugemale söitma ei pidanud). Önneks polnud mul kuhugi kiiret ja nii me siis kahekesti koos Järve Selveri poole kulgesimegi - kohale jöudes oleks nagu läbinud mönusa aerooobse treeningu :)
Ma lähen järgmine reede jälle rattaga tööle. Ja esmaspäev ja neljapäev (teisipäev ja kolmapäev pole ju pöhjust tööle minna) ja nii edasi ja nii edasi :)
17.6.09
ratta kasuks
tasuta valvega rattaparklad Vanalinnas
Rattavarastel näpud maha
Mina ei julge lihtsalt tänavale (ka lukustatuna) oma velot küll jätta. On ju üsna ilmselge, et kurikaeltel on rattaluku löhkumine vägagi käpas. Näiteks eelmisel nädalal toimunud Eesti - Portugali mängule oleks tahtnud küll rattaga minna, aga paraku pole FC Flora / Eesti Jalgpalliliit veel möelnud sellele, et spordivöistlusele vöiks ka rattaga tulla. Täitsa möeldamatu on mu jaoks, et jätaksin ratta poe ette ennast ootama - no ei ole vöimalik. Isegi tööl vean ratast liftiga neljandale korrusele...
Eelmisel nädalal nägin üht ratast, millel oli sadul ära vöetud. Ma nüüd ei teagi, kas oli mönele möödujale see sadul niiväga meeldima hakanud vöi oli ratta omanik sadula kaasa vötnud, et oma ratast vargapoisile vähemahvatlevamaks teha :)
Ehk, et rattarikkad - kuidas käitute teie?
16.6.09
Esimene laenuratas varastati :(
Teeme sellest mõned järeldused:
- Ratas, mis seisab juba mitu ööd parklas, leiab varem või hiljem uue omaniku.
- Parkla kassa juures asuvat rattaparklat ei jälgi öösiti keegi, seega ei ole turvaline ratast ööseks sinna jätta.
- Öö annab varastele palju pikki tunde aega nokitseda, seega ei hoia ka kõige kõige paremad lukud ratast varaste eest, kui ratas on jäetud parklasse ööseks.
Seega võib juhtumi võtta kokku järgmise üleskutsega: ärge palun jätke ratast parklasse ööseks. Kasutage seda eesmärgil, milleks need teile antud on - igapäevaselt tööle ja koju sõitmiseks.
12.6.09
4 on seltskond
Mul oli kohe tunne nagu Londonis. Mitte, et ma seal oleks rattaga söitnud, aga olen näinud seal hommikust töölekihutamist. Rattureid on igat masti ja teele mahuvad köik.
Köik ratastele! :)
appi.. ratas on nüüd kondimootoriga
Hakkasin siis kodupoole sõitma. Sry, sõiduteele autode vahele ma selle rattaga ei lähe.. never.. elu on ikka liiga kallis. Õnneks oli jalakäijaterada koos rattateega. Alati kui ma autoga olin tööle tulnud, siis ma kirusin, et niipalju autosid ja ummikud ja inimesed ei oska üldse sõita jne. nüüd tundus mulle korraga, et tee peal ei ole üldse autosid, enamus liiklejaid on hoopis jalakäija- ja rattarajal. Mulle tundus või oli see lihtsalt paranoia, et kõik tänavapilgud olid mulle suunatud. Inimesi kõndis seal niipalju, mõned seisid ja ajasid juttu ning tekitasin bussipeatustes ummikuid. Inimesed voorisid edasi-tagasi teelaiuselt, üldse ei arvesta, et jalgrattur peab ka kuskile sinna ära mahtuma. Vot nüüd... kus on rattakell? mul oli seda tol hetkel väga vaja.
Lõpuks jõudsin koju.. arvestasin et jalgrattaga sõidan ma tööle ainult 5 kuni 8 min rohkem kui mistahes muu transpordiga. Panin ratta koridori ja mõtlesin, et oli vast seiklus... enam ma küll ei taha selle rattaga sõita ... järgmise päeva hommikul olin aga nagu 5 kopikat jälle rattaga tööl :)
10.6.09
uuesti sadulas
Lausa lust oli sõita punktist A punkti B mööda kõige lühemat teed mööda (nagu ennemuiste - enne kui mul ratas ära varastati). Soovitan soojalt kõigile avastada väikseid vahetänavaid kus autoliiklust on vähem. Lisaks sõiduteedele on võimalik kasutada pargiteesid ja raudtee ületuse võimalusi on palju rohkem kui autodel. Ühesõnaga rattaga sõites tunnen ennast palju vabamana kui sõidutee külge aheldatud autos.
Tunnen kaasa neile inimestele, kes jalgrattaga linnas ei liikle. Tavaliselt väidavad nad veel seda, et rattasõit Tallinnas on eluohtlik ja sada muud häda. Rattasõit on täpselt nii ohtlik ja ebamugav kui ohtlikuks või ebamugavaks sa ta ise muudad.
Igatahes hea on olla jälle sadulas ja tuleb ikka lähemal ajal endale veel üks ratas muretseda.
Esmaemotsioonid
Sest. Sellel rattal on kolm käiku ja Hendriksoni küür, mida ma igapäevaselt ületama pean oli saanud ühtäkki küürust mäeks, aga ma ei kurda, sest trenn teeb tugevaks :)
Esialgu on väga-väga harjumatu söita jalgpiduriga, sest ma olen ju harjunud teisiti ja ratta seljast maha tulles töstan ikkagi paremat jalga üle ülemise raamiposti, mis siis, et mul seda ei ole :)
Olles nüüd ise rattarikkaks.ee projektis sees, kiidan ma seda veel rohkem kui enne. Inimesed söitke rattaga! Iga päev, vähemalt tööle ja koju :)
Ah-jaa - kuivörd rattakell on LE järgi kohustuslik, siis kas mönda Hawaii esindusse minnes saan ma oma (projekti)rattale kella peale?
Kuidas tunda end liikluses kindlamalt?

Foto: blogs.villagevoice.com
Nii nagu mitmed meie blogis, on ka teised blogijad, kes linnaliikluses rattaga on püüdnud vahelduseks hakkama saada, märkinud ära, et neid valdab autode vahel ohutunne. Ebakindla ratturi manöövreid ei oska ta isegi ette ennustada, rääkimata teda ümbritsevatest autojuhtidest - see ei aita sugugi hirmust üle saada.
Milliste võtetega oma ebakindlust vähendada?
Mõned elementaarsed asjad:
1. Kanna kiivrit!
2. Tutvu liikluseeskirjaga ja käitu alati võimalusel vastavalt.
3. Kanna võimalusel helkurvesti!
4. Veendu, et sinu ratas on varustatud helkuriga.
5. Võimalusel lisa nii ette kui taha spetsiaalsed vilkuvad rattatuled.
Andri Maimets ütleb oma blogis, et tema üritab lähtuda vanade rattagurude soovitusest "sõita täiesti ülbelt sõidurea keskel, mitte viisakat mängida ning teeveeres liigelda üritada". Aga tõdeb kohe, et see on päris tõsine julgustükk.
Lisaks oleme soovitanud inimestel ka mitmekesi sõitmist - seltskond on liikluses paremini nähtav ja autojuhid hoiavad nendega ehk suuremat distantsi. Sellist võimalust pakuvad näiteks Eesti Rattarikkaks algatuse poolt korraldatavad rattaga töölesõidu reeded.
Milliseid võimalusi oskate algajatele linnaratturitele veel soovitada? Omast kogemusest või teooriast :)
Meie õuele veeresid ka eile mõned rattad. Eile õhtul sai Pääskülast kesklinna sõidetud ja täna Nõmmelt Pääskülla. Täitsa teostatav projekt, ei saa surma ega kedagi. Olen enne ka kasutanud ratast kesklinnas toimetamiseks. Tipptunnil vägagi mõistlik.
Rattast ka: Jämedama ja ümara profiiliga rehvid on päris mõnusad kühmus kõnnitee ja äärekivide vahel sõiduks. Lenks pole päris minu käe järgi, aga see kuju käib sellise rattaga kaasa. Sadul on mugav ja vedrudega.
Käike on kolm, rummusisesed. Linnasõiduks täitsa piisav.
Puudu on täiesti hädavajalik kell. Inimene, kes uisutab või kõnnib ei kipu kuulma küll ratturit. Lähen ostan ise ja panen külge. Kes saab tulevikus ratta nr 38 siis sellel saab kell küljes olema :P. Liikluseeskiri isegi näeb seda ette mu teada.
Varem kiivriga sõitnud pole. Aga tunnistan, et täitsa mugav. Uurisin juba hinda ka, 590 kohaliku raha.
Mulle igatahes meeldib.
Kardan, aga mis siis...
Olgu kohe alguses ära öeldud, et minu jaoks on rattarikkad projekti näol tegemist isikliku eksperimendiga hirmust vabanemise teel. Erinevalt ehk teistest kasutajatest, ei oska mina veel karta autosid, kaasliiklejaid ega koduloomi. Mina kardan üleüldse ratta selga istuda.
Hirm pärineb aastaid tagasi toimunud kergest liiklusõnnetusest, mille tagajärjel ma kraavi lendasin ja enam ratta selga istuda ei julgenud. Nii siiani.
Aga et hirmust muud moodi ei vabane, kui tuleb talle suurte silmadega otsa vaadata, siis siin ma olen.
Eile sain endale ratta. Esimesed katsetused Kaarli puiesteel võtsid käed ja südame sees ikka korralikult värisema. Kõige esimene hetk enne sõitma hakkamist oli kohutav - ratta selga istuda lihtsalt ei julge. Nuta või naera, aga ei julge. Kolleegi abiga sain rattale ikka hoo sisse ja esimesed meetridki sõidetud. Enamuse teed Vabaduse väljakult Niguliste tänava rattaparklasse sai tehtud ikka ratas käekõrval - kõnniteed on hirmus kitsad, inimesi liiga palju ja minu hirm veel koletult suur. Kolleegi pakkumine mind esimesel õhtul autoga koju aidata tundus taevase kingitusena. Aga et harjutamine teeb meistriks, luban endale, et alla ma ei anna! Kui vihma ei saja, lähen õhtul Kadriorgu harjutama!
9.6.09
Täna hommikul rattaga tööle!
"Magasid või!?" küsis ta murelikult (pisikese irooniaga).
"Jaa," ütlesin uniselt.
"Kas sa mäletad, et pidid ratta järele tulema?" tuletas ta meelde.
Mäletasin küll... Mina nimelt ei usu, et Tallinnas on võimalik rattaga sõita. Liiklus on lihtsalt nii kaootiline ja jõhker. Ülane ütles kunagi ühel koosviibimisel, et UusMaa osaleb Rattarikkaks mingis projektis, kus Hawaii Ekspress annab kaheks nädalaks rattad kasutada. Ütlesin tookord, et oleksin hea meelega nõus proovima. Nüüd jõudis see aeg kätte.
Põnevuseõhin südames põksumas astusin UusMaa poole. Kaubamaja ees polnud veel tavapärast tunglemist-sagimist. Inimesed ruttasid mõtlike nägudega tööle, kooli, vanaema juurde, bussi peale, trammipeatusesse. Ka Ave-Miina jäi silma, kui bussiterminali uksest sisse lipsas.
Jõudsin Rävala puiesteele. Havaii Ekspressi kaubik oli kenasti end tänava äärde parkinud ning sisu majaseina äärde sätitanud. Seal oli naistekaid ja meestekaid. Ülast ei paistnud, aga märkasin Markot, kes ühe meesteka juures askeldas. Tervitasime.
Siis tuli Ülane.
"Eeerik!" hõikas ta ja sõitis pakikal istudes, laialt naeratades, parkimisplatsile(vt I pilt järgmises postituses).
Valisin endale meesteratta, sättisin sadula paika. Kirjutasin lepingule alla. "Kas kiivrit ka saaks?" küsisin. Sain endale kiivri. JESS!
Tööle jõudsin vahejuhtumiteta. Autojuhid olid viisakad ja teed sõidetavad. Lenks veidi põrutas. Omale ostaks ikka esihargi vedrudega ratta ;)
Usun, et need nädalad rattaga tulevad mulle kindlasti kasuks.
Taas uued kontorirotid rattarikastusid
Üsna pea lisanduvad nad ka meie Rattarikaste blogi autorite ridadesse, seega teretulemast!
Loodame, et märkate oma kolmenädalase kogemuse jooksul tänaval piisavalt palju põnevaid asju, et neist meie blogis pajatada ja seeläbi ka auhindadele pretendeerida :)
Siin aga väike fotomeenutus meeleolukast hommikust:







Rattarikaste read täienevad
Peagi muljetame juba täpsemalt.
Seniks aga stay tuned! :)
4.6.09
Inetud žestid ratturite suunas
http://kepphobune.wordpress.com/2009/06/03/oht-ratturitele-tattipritsivad-autojuhid/
Õnneks on sellised tüübid liikluses siiski erandid :)

Foto: http://alchemistpoonam.wordpress.com/2008/07/08/5-types-of-people-i-hate/
3.6.09
Jabur liikluskorraldus Tallinna sadamas
http://sofiemaailm.blogspot.com/2009/05/eesti-rattarikkaks.html
2.6.09
Riigikogu ei taha jalgrattureid kõnniteele
http://vikerraadio.err.ee/klipp?main_id=2347397&s=start
Uudist refereerisid ka Delfi ja ERR online uudised:
http://uudised.err.ee/index.php?06166597
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/article.php?id=23698425
Teema on pälvinud tähelepanu ka juba varasemalt meie blogis:
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/kas-te-toesti-ei-soida-kunagi-konniteel.html#comments
Millisel seisukohal on selles küsimuses oma senise kogemuse põhjal elionlastest rattarikkad?

Foto: http://indyculturaltrail.org/blog/tag/complete-streets/
31.5.09
Järvalaste stiilne rattaseltskond
otselülitus singapuri
püüdes postituste taset endiselt kõrgena hoida, siis jätkame otse singapurist, kuhu ma hetkel asjade soodsa käigu tõttu sattunud olen. täpsemalt saad lugeda siit.
vaatasin esimesel õhtul ringi ka selle pilguga, et kuidas siinmaal ratturi elu kah on. tuleb välja, et on ja ei ole ka. jama on sellega, et erinevaid stupid ruule, põhiliselt selle kohta, mida teha ei tohi, on palju. näiteks ei tohi rattaga tunnelis sõita, trahv 1000 kohalikku taala, so ca 8500 eestlast. võrdlusena olgu öeldud, et trahv eesti rahvusväärteo, valesti parkimise, eest on 150 taala.

rattueid aga on. kuigi maal, kus automaks on 190% uue auto hinnast võiks neid rohkemgi olla. vähest huvi võib aga ilmselt põhjendada sellega, et siinne kliima ei soosi rattaga sõitmist (oled sa proovinud trenni saunas teha?) ja teiseks on ühistransport odav ja toimiv. ka takso, eriti arvestades seda et siinne elatustase on ameerika omast kõrgem. vahemaad on väikesed, nii saab paljudesse kohtadesse ka jalgsi.

asjaajamiseks kasutatavad rattad on suht uued ja enamasti maastikuvõimelised. sellist vanarauahunnikut nagu amsterdamis või kopenhaagenis siin näha pole. see võib olla seotud ka kuritegevusega või õigemini siis pigem selle puudumisega.
õhtul korraldati ka mingit tuuri linna peal selliselt, et toodi autoga üks kastitäis jalgrattaid ja teine kast inimesi ja siis panedi ühed teiste otsa ja lasti koos linna peale tuuritama. niipalju kui ma aru sain, siis sõitis see 100 hiinlast lihtsalt sihitult ringi ja tekitas liikluses segadust.


ja lõpetuseks, eestis on rattateed küll käänulised ja kitsad, kohati selge alguse ja lõputa, aga ka meil on veel võimalik areneda:)

30.5.09
Jalgratta sõidurada Pärnu mnt.
Teine asi on muidugi see, et seal rattarajal sõites ei aksepteerita sind eriti. Olgu siis tegu auto või bussidega. Natuke paranes olukord, kui rohelise helkurvestiga vändata. Samas eeskirja järgi ei tohiks seal ju ka kõnniteel sõita, kuna jalgratta jaoks on märgitud rada olemas sõiduteel....
28.5.09
Rattaga teatrisse?! Aga otseloomulikult!
http://www.tartupostimees.ee/?id=125015
Hästi positiivne märk, kas pole :)
Tundub, et muutunud olud ja muutuvad väärtused panevad ka ettevõtjaid vaatama alternatiivsete suundade ja lahenduste poole. Rattakultuuri arengule loob see igati soodsa pinnase :)
Parim blogistaja oli roadrunner
Võttes arvesse blogimise aktiivsust, atraktiivsust ja teiste autoritega suhtlust, otsustas rattarikaste blogitiim, et esimene auhind läheb roadrunneri nime kandvale blogistajale, kes järeltulevatele põlvedele (või istmikele) väga head eeskuju näitas ja lati kõrgele seadis.
Tema postituste heas tasemes võite ise veenduda siin:
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/esimene-emotsioon.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/bermuuda-kolmnurk.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/praanikut-ka.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/vaikest-viisi-soltuvus.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/lohnamenuu.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/raejokk.html
http://rattarikkad.blogspot.com/2009/05/jareltulevatele-polvedele.html
jne jne jne.

Roadrunner saab oma panuse eest auhinnaks rattakompuutri CatEye Velo 8.
Palju õnne, roadrunner! Loodetavasti jätkad oma linnaratturikarjääri ja annad ka meile jätkuvalt enda tehtust ja nähtust teada. Sest ainult tõelised rattablogisõltlased osalevad suve lõpus peaauhinna loosimises. Auhinna kättesaamise korraldamiseks võtame Sinuga otse ühendust.
27.5.09
Ootamatu jalgrattur
Siin ei ole juttu ainult autost, kes ei oota, et nurga tagant kihutab nina alt läbi rattur vaid üldisemalt.
Oma rattarikaste nädalate jooksul käisin korra kesklinnas restoranis ning korra hotellis konverentsil. Varasematest kogemustest mäletan kui raske on leida Tallinnas kohta, kuhu ratas parkida. Seega helistasin ette,
Restoranis vastati minu küsimuse peale uskumatu häälega:
„Jalgratas?!“
Selle järgnes veidi mõminaid ning lõpuks soovitus, et no eks selle saab kuskile tagahoovi jätta.
Kohale jõudes leidsin tagahoovist kaks restorani töötajat suitsupausil. Nood tegid väga imestunud näod pähe nähes minu jalgratast. Ja hoiatasid üle, et restoran kindlasti ei vastuta kui ratas nende tagahoovist ära varastatakse.
Paar tundi hiljem oli ratas ilusti alles, kuigi veidi niiske.
Nädal hiljem helistasin sama päringuga hotelli. Ka seal oli esimeseks reaktsiooniks imestus. Siis neiu palus hetke oodata, kuni ta asja uurib. Minut hiljem vastas rõõmsalt, et neil on parklas taga selle jaoks isegi spets koht olemas. Sai ka tema töökoha kohta targemaks.
Parkimiskoht oli super, seal oli isegi katus peal!
Asi ei ole ainult rattateedel laiutavates jalakäijates ega autodes, kes saavad jalgratturit nähes üllatuse osaliseks. Peen söögikoht ei oota, et piduriietes külaline saabub jalgrattal. Sinnamaani, kus ametnik sõidab portfelli ja ülikonnaga tööle jalgrattaga on meil veel pikk tee.
Jalgrattur on lihtsalt suur üllatus.
Kuidas populariseerida jalgrattakultuuri kui enamik inimesi leiavad, et inimene kes eelistab oma liiklusvahendiks ratast ei sobi linnapilti?
Andke mulle kella

Elion sai rattarikkaks!
Kuid õnneks ei pidanud rattad pikaks ajaks kurvalt nurka seisma jääma, sest juba järgmise päeva hommikul said nad uued omanikud. Seekord läks kogu 50-lenksune rattavägi Elioni, seega Kesklinn ja Kristiine - hoidke alt!
Üsna pea peaksid esimesed elionlased hakkama ka meie keskkonnas figureerima ja oma kogemustest põnevaid uudisnuppe postitama.
Jääme ootele :)
Rataste üleandmine Elionis, 26.05.
24.5.09
Lõbusad kolm nädalat
Kuid sellest jäi veel väheseks, umbes nädal hiljem läksin enne tööle minekut poest läbi. Kui tagasi jõudsin, siis avastasin, et tagumine kumm on täiesti tühi ning edasine tee tööle kujunes nõnda, et hoitsin tagumist ratast terve tee üleval. Õnneks oli see 5 minuti tee. Hiljem selgus, et kogu jama juhtus tänu ühele väikesele klaasikillule. Aga see-eest oli kummi parandamine jällegi huvitav kogemus.
Olen tähele pannud ka seda, et inimesed, eriti vanatädid, kipuvad just siis ette ronima kui ma möödasõitu tahan teha...
„Rattarikkaks„ oli üks igavesti vahva ettevõtmine, mis kahjuks möödus väga kiiresti. Meeldejäävamad hetked olid sõidud Tallinna teedel, kus kohati auk augu otsas kinni. Kuid jalgratta teed on meil üsna head, võiks ainult rohkem olla. Loodan, et meil õnnestub ikkagi võimalikult palju inimesi panna mõistma, et jalgratas on suurepärane liiklusvahend, millega jõuab kohati lausa kiiremini soovitud sihtpunkti. Hooligem üksteisest ja loodusest!
23.5.09
Väga muhe video rattaga töölesõidu päevast
Kuidas rohelised rattarahvale häbi tegid
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/110_112/article.php?id=23516233
http://www.tallinnapostimees.ee/?id=122778
1. Algatuse nimeks oli pandud "Kuidas jalgrattaga ellu jääda". Osalenud kinnitasid kaamera ees, et ega ei olegi võimalik ellu jääda. Ei ole just jalgratturile julgustav sõnum, ei kutsu rohkem inimesi rattaga liiklema? Ning Mardiste oskas nime selgituseks öelda vaid, et jalgrattaga sõitmine on tervislik ja säästab keskkonda...
2. Rattaseltskond rikkus kõikvõimalikke liikluseeskirju, seda ka kaamera ees ja olukorras, kus see ei olnud sugugi vajalik. Häbi-häbi-häbi...
3. Kuigi rohelised on viimasel ajal pidanud maha võitlusi selle nimel, et ratturid saaksid jalakäijate teel sõita, oli seekord sõnum segane - osad kinnitasid, et see on vajalik, teised jällegi et jalakäijad ja ratturid peaksid olema eraldi teedel, räägiti ka jalakäijate ehmatamisest ja nendega kokkupõrkamisest.
Mida siis rohelised ikkagi saavutada soovisid selle žestiga, see jäi kuidagi segaseks...
Tundub, et rohelised tegid klassikalise vea - läksid välja selle peale, et saada feimi, ilma et oleksid oma eesmärgi ja sõnumid varem läbi mõelnud. Tulemuseks on see, et uudis näitas rattureid hoopis halvas valguses ja andis sellega üha enam arenevale rattakultuurile tagasilöögi. Kurb :(
22.5.09
Soome politsei ei võta rattavargusi tõsiselt
http://tiiauspaikka.blogspot.com/2009/05/mida-teha-kui-sul-varastatakse-ratas.html
Paneb mõtlema... Kuidas käituksid / käituvad sellistel puhkudel meie ametivõimud?
järeltulevatele põlvedele
foto: amsterdam, mai 2008